A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти та спорту Великописарівської селищної ради

Харчування

Нормативна база:

1. Закон України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001р. №2628-III (Закон №2628). 

2. Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014р. №80-VIII (Закон №80). 

3. Наказ МОН "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах" від 21.11.2002р. №667 (Порядок №667). 

4. Постанова КМУ "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" від 26.08.2002р. №1243 (Постанова №1243). 

За чий рахунок здійснюється оплата харчування дитини в ДНЗ.

Харчування дітей в державному ДНЗ здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетівякі в свою чергу фінансуються із загального бюджету країни, та батьківської плати. Розмір плати за харчування в ДНЗ кожного року встановлює місцевий орган самоврядування, якому підпорядковується дитячий заклад. Законом передбачена також можливість встановлення додаткових пільг для батьків за харчування дітей. Така норма закріплена в п.2.2 Порядку № 667.

Але, якщо в бюджеті немає достатніх коштів, то кількість і вагомість пільг, на жаль, не вплинуть на звільнення від плати за харчування. 

Плата батьків.

Відповідно до п.5 ст.35 Закону №2628 батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному ДНЗ в розмірі, що становить не менше 60% у міській місцевості та не менше 40% у сільській місцевості від вартості харчування на день.

Часткове звільнення від плати.

Багатодітні сім'ї.

Згідно з п.2.3 Порядку №667 багатодітною вважається сім'я, яка складається з батьків (одного з батьків) та трьох і більше дітей. Розмір плати за харчування для них зменшується на 50 %. При цьому нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім’ї, якщо їх не було враховано в сім’ї одного з їх рідних батьків, а також діти, на яких оформлено опіку у зв’язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування батьків під слідством, або направленням їх на примусове лікування тощо.

Повне звільнення від плати.

1) Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім’ях.

Гарантоване право на безкоштовне відвідування ДНЗ. Тобто особи (опікуни), які оформили опіку над неповнолітніми дітьми вказаної категорії, не платять за їх харчування в ДНЗ (п.2 ст.33 Закону №2628).

2) Діти, які відвідують ДНЗ санаторного та спеціального типу. 

Плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних ДНЗ (групах) для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних ДНЗ (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку.

3) Діти з родини, в якій сукупний дохід сім'ї менше встановленого законом гарантованого мінімуму.

Пункт 2.4 Порядку №667 встановлює, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону №2628 повністю звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

Хто не має пільг для звільнення від оплати за харчування дитини в ДНЗ.

На якій підставі дитячий заклад відмовляє батькам в звільненні від оплати за харчування їхньої дитини, якщо сім'я має статус малозабезпеченої і отримує відповідну допомогу від держави, або складається з одинокої матері, яка сама виховує дитину?

Чинним законодавством не передбачені пільги в звільненні від оплати за харчування дитини в ДНЗ для одиноких матерів та малозабезпечених сімей! 

Пункт 3.3 Порядку №667 звільняє від плати за утримання дітей батьків або осіб, що їх замінюють, із малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу, лише в ІНТЕРНАТНИХ навчальних закладах. В цих випадках дійсно підставою для звільнення від оплати достатньо довідки, виданої органами праці та соціального захисту, про призначення такої допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Таким чином,статус одинокої матері НЕ ДАЄ ПРАВА на звільнення від оплати за харчування дитини в ДНЗ. 

Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000р. №1768-ІІІ надання батьками довідки про отримання ними соціальної допомоги як малозабезпеченої сім'ї,

НЕ Є ПІДСТАВОЮ для звільнення від оплати за харчування дитини в ДНЗ! 

(Примітка: деякі ДНЗ на свій розсуд дозволяють дітям з малозабезпечених сімей харчуватися безкоштовно лише на підставі довідки з Управління праці та соціального захисту населення про отримання сім'єю допомоги як малозабезпеченій, хоча законом це прямо не передбачено. Тому робиться це як додаткова пільга за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ. Тобто при наявності необхідних коштів у місцевому бюджеті).

Якщо дитина не відвідувала заклад.

Харчування дітей у ДНЗ оплачується лише за дні відвідування дитиною закладу. За дні її відсутності (у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період (75 днів) тощо) плата з батьків не справляється.

Додаткові пільги.

Для дитини-інваліда чинним законодавством не встановлено такої пільги щодо звільнення від плати за харчування у ДНЗ загального типу лише на цій підставі. Тому батьки такої дитини звільняються від плати за харчування в дошкільних державних або комунальних закладах лише на загальних підставах, визначених законом.

Але до визначеної законом батьківської плати за харчування дітей у ДНЗ можуть застосовуватися ще додаткові пільги. Надаються вони, як правило, за рішенням місцевого органу самоврядування за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ. Тобто при наявності необхідних коштів можуть надаватися додаткові пільги за рішенням місцевих органів влади:

- батькам і дітям, потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за рахунок фінансування з місцевого бюджету при наявності коштів);

- дітям працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків (за рахунок фінансування з місцевого бюджету при наявності коштів);

- дітям з сімей, потерпілих від стихійного лиха, або з інших причин (за рахунок фінансування з місцевого бюджету при наявності коштів);

- дітям, які мають статус дитини-інваліда (за рахунок фінансування з місцевого бюджету при наявності коштів). 

Для надання таких пільг місцеві органи влади повинні розробити спеціальну програму, призначити конкретного виконавця та затвердити кошторис на проведення цього заходу.

www.yuroblik.kiev.ua 

Вхід для адміністратора