ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКА СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ Великописарівської селищної ради
ІСТОРІЯ ЮННАТІВСЬКОГО РУХУ НА ВЕЛИКОПИСАРІВЩИНІ
Великописарівська районна станція юних натуралістів заснована 1 вересня 1978 року,
ГОРДІЄНКО Володимир Олександрович - призначений перший директор у 1978 році (на основі наказу «Великописаревского районо №93 от 30.08.1978 года»)
У 1982-1983 роках будуються теплиці для організації навчально-дослідницької роботи на закритому ґрунті.
У цей час на станції висаджено плодовий сад на площі 0,5 га та закладено плодово-ягідник, шкілку плодових дерев. Основний напрямок роботи –сільськогосподарське дослідництво. За рекомендаціями науковців проводяться вивчення різних сортових сільськогосподарських культур, декоративних рослин і квітів, дослідження умов їх росту.
Здобуття Україною незалежності в 1991 р. кардинально змінило відношення до закладів позашкільної освіти. Для забезпечення оновлення української держави, її суверенітету, освіту включили в систему найвищих соціаліних приоритетів. У перші роки незалежності реформується зміст позашкільної освіти. Розробляються і приймаються до виконання нормативно-правові документи, що сприяють розвиткові здібностей та обдарувань вихованців, учнів, слухачів, забезпеченню задоволення їхніх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному самовизначенні. У 1995 році затверджена Концепція та Статут Великописарівської районної станції юних натуралістів.
Станція юннатів тісно співпрацювала з науковими установами: Науковий інститут (АНУРСР) рослинництва (м. Київ), НДІ овочівництва і бахчевих культур (м. Мерефа), Зональна науково-дослідна станція (Суми-Сад). Вирощена та зібрана продукція з ділянки здавалася у місцевий дитячий садок, а насіння квітів реалізували по договору з Сумською дослідною станцією. Особливий прибуток приносило насіння гвоздики «Шабо». Зароблені кошти витрачались на оздоровлення, а саме на придбання екскурсійних путівок для юннатів.
2001-2010
Головним завданням станції на даному етапі розвитку є здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти учнівської молоді, виховання у підлітків любові до рідної природи, залучення їх до практичної діяльності у сфері охорони навколишнього середовища, підтримка та розвиток інтересів до дослідницької роботи з різних напрямків біології і сільського господарства.
Активізується еколого-натуралістична робота, юннати очищають береги водойм, закладають парки та сквери в населених пунктах, збагачують лісові насадження, проводять посадку декоративних та плодово-ягідних культур під час місячників лісу та саду, вирощують квіти.
Директори райСЮН
ОБІДЕЦЬ Михайло Петрович
-
6 листопада 2001 року призначено директором (гуртки «Юні ботаніки» та «Юні друзі природи»).
СТАТІВКА Василь Вікторович
-
у вересні 2007 року призначений директором райСЮН
(гуртки «Лозоплетіння», «Юні бджолярі»).
ДРАГУН Зоя Петрівна
-
призначена на посаду директора 23 червня 2010 року (наказ відділу освіти №100-К від 22.06.2010) (гуртки «Природа і фантазія», «Флористика», «Юний дослідник»)
Методичний супровід райСЮН
-
КОЖУШКО НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА
-
призначена на посаду методиста 27 березня 1979 року на основі наказу «Великописаревского районо № 27 п. 6 от 27.03.1979 года»
-
СКОРОМНА ЗОЯ МИХАЙЛІВНА
-
призначена на посаду методиста 12 липня 1989 року (наказ роно №64 від 31.07.1989)
-
у 2009 році виконує обов’язки директора
-
МОВЧАН ОЛЬГА МИКОЛАЇВНА
-
призначена на посаду методиста 1 вересня 2015 року (наказ відділу освіти №113-К від 26.08.2015)
-
на посаді методиста до 2015 року працює Скоромна Зоя Михайлівна
2010-2020 роки
-
Cтворені нові умови для задоволення потреб особистості в творчій реалізації та професійному самовизначенні вихованців.
-
Оновлена мета діяльності та впроваджено нові форми і методи організації позашкільної освіти.
-
Залучено вихованців до еколого-натуралістичної, науково-технічної, дослідницько-експерементальної, туристсько-краєзнавчої, декоративно-ужиткової та інших видів творчості.
Вихованці закладу є переможцями як обласних, так і всеукраїнських та міжнародних конкурсів, олімпіад, конференцій.
Реалізація заходів в межах обласного соціально-освітнього національно-патріотичного проекту «Голос крові: Ми – Українці» та обласного соціально-освітнього проекту «Кожна дитина має право».
Реалізація проєктів Міжнародної науково-освітньої програми GLOBE «Європейська фенологічна кампанія»
Залучаючи вихованців до розв’язання проблем довкілля у закладі провадиться проєктна діяльність у конкурсі МАН України «Еко-погляд»: «Моніторинг надзвичайних ситуацій засобами дистанційного зондування Землі» та обласному форумі «Природа – національне багатство України».
Pезультативна участь у еколого-натуралістичних конкурсних, заходах для дітей та учнівської молоді різного рівня
-
Заклад отримує чотири роки поспіль (2016-2019) Диплом І ступеня у Всеукраїнському конкурсі на кращу учнівську навчально-дослідну земельну ділянку.
-
Організовано діяльність учнів району щодо результативної їх участі у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-долідницьких робіт Малої академії наук України на рівні області та держави.
-
П’ять років поспіль команди вихованців стають призерами та переможцями при розробці та втіленні проєктів з квітникарства та ландшафтного дизайну, флористики та фітодизайну на Всеукраїнському рівні.
-
Три роки поспіль юннатам підкорюється Всеукраїнський юнацький фестиваль «В об’єктиві натураліста».
-
З 2014 по 2019 року переможці та призери Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Вчимося заповідувати – ІV етап».
-
Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» – 20 вихованців переможців та призерів за 2017, 2018, 2019 роки.
-
Національний тур Міжнародного конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище» – ІІІ місце (2019 рік) та багато інщих.
Ключові завдання Великописарівської СЮН
Одним із ключових завдань Великописарівської СЮН сьогодні є створення ефективної освітньої системи, що відповідає запитам сучасного життя. Робота закладу базується на ідеях сталого розвитку, що надає можливість забезпечувати формування активної громадянської позиції підростаючого покоління щодо збалансованого розвитку держави. В освітній процес гуртків активно впроваджується наскрізна змістова лінія «Екологічна безпека та сталий розвиток». Зокрема, реалізація цілей і завдань сталого розвитку в освітньому процесі закладу здійснюється через втілення довгострокових проєктів, що успішно виконуються на Великописарівській станції юних натуралістів:
1) Проєкт «Упровадження технологій органічного землеробства в практику роботи гуртків сільськогосподарського профілю»;
2) Проєкт «Готель для комах»;
3) Проєкт «Босоногий маршрут»;
4) Проєкт «Навчальна метеостанція, як засіб моніторингу основних показників погоди».
Створено навчальну метеостанцію та планується створення діючого метеомайданчику для ведення спостережень за кліматом та його змінами, що є надзвичайно актуальним для кожного з нас та світу вцілому.
-
Уперше зібрано та узагальнено матеріал з історії поозашкільного закладу, виявлено творчий внесок педагогів позашкілля щодо організації нових форм та методів роботи для формування ключових компетентностей вихованців, нового стилю екологічного мислення.
-
Результати дослідження можуть бути використані вчителями та керівниками гуртків під час освітнього процесу в закладах загальної середньої та позашкільної роботи. Матеріали можуть бути використані для популяризації еколого-натуралістичної роботи в засобах масової інформації та соціальних мережах інтернету. За зібраними матеріалами створений фільм присвячений 95-тирічному ювілею юннатівського руху в Україні» URL: https://www.youtube.com/watch?v=x2FODoyheis&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0zcRG0e5gKsjwCw7SIuhJh_MEbJkevsPz0TM2yIRC6orXnYOHIQCO1YhY
-
Отже, сьогодні Великописарівська станція юних натуралістів плідно працює переймаючи досвід ветеранів юннатівського руху, продовжуючи їхні традиції, використовуючи творчу активність та новаторську ініціативу молодих. І звичайно, кращі починання юннатів Великописарівщини будуть не лише збережені, а й примножені. Наразі вихованці отримують стипендії голови Сумської ОДА, голови Великописарівської РДА. Прикладом конкретних досягнень роботи є надання у січні 2019 року статусу заповідних територій місцевого значення «Ботанічний заказник Чехів яр» та «Ландшафтний заказник Великописарівські кургани»